Pytania

Czy posiada Pan zezwolenie wymagane do fotografowanie uroczystości kościelnych?

Tak. W roku 1999 ukończyłem specjalny kurs organizowany przez Kurię w Łodzi i posiadam stosowne pozwolenie. Potwierdza ono posiadanie przeze mnie niezbędnej wiedzy do stosownego zachowania się w trakcie uroczystości kościelnych takich jak ŚlubChrzestKomunia Święta, i in.

Jakimi rodzajami fotografii się Pan zajmuje?

Moja oferta dotyczy szeroko rozumianej fotografii artystycznej, zaś moimi ulubionymi rodzajami fotografii jest reportaż, plener oraz fotografia krajobrazowa. Ta ostatnia jest raczej moim hobby.

Jaki styl fotografowania Pan preferuje?

Preferuję naturalnośćautentyczność. Dlatego też fotografia reporterskaplener są mi najbliższe. Nie lubię sztucznych ustawianych póz tak jak to często wygląda w studio. Typowy reportaż zmusza fotografa do "chwytania" z zaskoczenia: emocjigestówuśmiechówłez. Nawet podczas pleneru staram się budować luźną atmosferę, która sprzyja naturalnemu zachowaniu. Oglądając tego typu fotografie mówimy "zobacz jak świetnie się bawili", a nie "zobacz jak ich ustawił".

Z jakich uroczystości podjąłby się Pan wykonać reportaż?

Reportaż musi opowiadać historię, obejmować pewną całość - od początku do końca. Ponadto wymaga ponadprzeciętnie szybkiego i niezawodnego sprzętu ponieważ nie ma możliwości powtórki.

Wykonywane przeze mnie reportaże dotyczą najczęściej Ślubów Kościelnych, Ślubów Cywilnych w USC, Chrztów, Komunii, Studniówek, imprez firmowych, uroczystości w szkołach i przedszkolach. Czasami zdarzają się jednak zlecenia niestandardowe jak reportaż z konferencji naukowej czy  reportaż z kuligu.

Czy zdjęcia plenerowe są lepsze od studyjnych?

Niestety prostej odpowiedzi nie ma. Jedne i drugie zdjęcia mają swoje zalety. Studio daje nam doskonałe oświetlenie co niewątpliwie wpływa na najwyższą jakość zdjęć. Plener za to daje nieograniczone możliwości jeśli chodzi o przestrzeń, "żywe tła" oraz naturalne oświetlenie. Mnie jednak w plenerze pociąga jego dynamika i niepowtarzalność zależna od miejsca, pogody i temperamentu osób fotografowanych.

Czy ma Pan z góry ustalone miejsca na zdjęcia plenerowe?

Czy stosuje Pan ścisłe pakiety i ramy na swoje usługi?

Nie. Nie proponuję żadnych pakietów. Chętnie za to służę radą i pomocą dla Klientów. To Państwo ostatecznie decydujecie, jak ma wyglądać ostateczny materiał - ilość zdjęć, sposób obróbki, kolorystyka, itp.

Jak wygląda plener ślubny?

Plener ślubny najlepiej zorganizować w innym terminie niż sam ślub. Będziemy mieli wtedy znacznie więcej czasu, aby wykonać wiele ciekawych zdjęć i to często w różnych lokalizacjach. Jeśli chodzi o miejsca dobre na plener to takich nie ma. Każde miejsce jest równie dobre jak i złe. Wszystko zależy od tego jakiego typu zdjęcia Wam się podobają. Najważniejsze aby sesja plenerowa odbyła się w miejscu gdzie Para Młoda czuje się swobodnie. Zagwarantuje to najlepsze zdjęcia. Może to być zarówno miejsce publiczne (pasaż, deptak, galeria) jak i zupełnie odludne (park, las, pola, łąki). Największe możliwości daje plener zorganizowany co najmniej w kilku różnych miejscach. Plener planowany na zewnątrz wymaga również wyboru odpowiedniej pory dnia. Zupełnie inaczej bowiem będzie wyglądało to samo miejsce o wschodzi słońca, w dzień, wieczorem czy nocą.

Na jakim terenie Pan pracuje?

Pochodzę i mieszkam w okolicach Łodzi. Łódź i jej okolice znam bardzo dobrze więc tutaj najłatwiej mi się poruszać i ewentualnie doradzić cokolwiek w kwestii wyboru pleneru. Nie widzę jendak żadneo problemu jeśli chcieli by Państwo widzieć mnie gdziekolwiek indziej gdzie pragną Państwo abym Was uwiecznił.

Z jakim wyprzedzeniem należy zarezerwować termin, żeby fotografował Pan nasz ślub?

Generalnie - im wcześniej tym lepiej. Wtedy zawsze jest większa szansa na wolny termin.U mnie zawsze obowiązywała zasada "kto pierwszy, ten lepszy". Oznacza to, że zamówiony termin jest "święty" i nawet najlepsze zlecenie nie jest w stanie tego zmienić.

Czy posiada Pan zapasowy aparat?

Tak. Na każde zlecenie udaję się z dwoma w pełni wyposażonymi aparatami (body, obiektywy, lampy, zestawy do zasilania, itp). Nie ma więc obaw o niespodziewaną awarię sprzętu i brak zdjęć z uroczystości.

Ile czasu zajmuje Panu przygotowanie gotowego materiału ze zlecenia?

Przygotowanie kompletu materiałów zajmuje mi przeważnie kilka dni - to czas potrzebny na selekcję zdjęć, ich obróbkę i przygotowanie ich finalnych wersji. Wasz czas oczekiwania powinien ograniczyć się zatem 10 dni. Jedynie w przypadku niestandardowych i skomplikowanych zleceń czas ten może ulec nieznacznemu wydłużeniu.

Jak ustalane jest Pańskie wynagrodzenie?

Każde zlecenie jest naturalnie inne. Ja z mojej strony angażuję się w każde z nich tak samo i zawsze staram się pokazać to co najlepsze. Moje wynagrodzenie zależne jest więc nie tyle od rodzaju zlecenia ale od czasu, który będę musiał poświęcić na jego realizację.

Czy stosuje Pan cyfrową obróbkę zdjęć?

Tak. Wszystkie moje zdjęcia zanim trafią do Klienta poddawane są w miarę potrzeby obróbce komputerowej. Zależnie od zlecenia obróbka ta może obejmować bardzo różnorodny zakres. W najprostszym przypadku polega jedynie na wykadrowaniu zdjęcia i korekcie jasności lub kontrastu. W bardziej zaawansowanych przypadkach możemy zmieniać tonację zdjęcia, modyfikować balans bieli, przygotować zdjęcia czarno-białe lub w tzw. sepii, kolorować części kadru itp. Wszystkie tego typu ingerencje w zdjęcia ustalam jednak indywidualnie.